Nagrobki z kamienia naturalnego? Z czego nagrobek

Na polskich cmentarzach najczęściej można spotkać nagrobki wykonane z twardych kamieni takich jak granit, marmur czy piaskowiec. Wybór tych surowców nie jest przypadkowy. Wpływ na to mają uwarunkowania pogodowe. Materiał użyty do budowy nagrobków w Polsce musi być trwały, odporny na wilgoć i zmienne temperatury. Dodatkowo musi być estetyczny. Bardzo popularnym i często używanym materiałem do budowy nagrobków jest też lastryko, czyli syntetyczny produkt imitujący kamień. Pomimo korzystnej ceny i atrakcyjnego wyglądy ma on też jedną zasadniczą wadę. Jest bardzo nietrwały i po kilku latach nagrobek wykonany z lastryko wymaga renowacji.

Bardzo ważną sprawą przy wyborze materiału na nagrobek jest też kwestia czyszczenia i pielęgnacji. Klienci stawiają na kamienie, których czyszczenie nie wymaga dużego wysiłku. Warto to podkreślić, że aby nagrobek przez długie lata wyglądał estetycznie do czyszczenia, impregnacji należy używać tylko profesjonalnych preparatów.

Nagrobki z kamienia naturalnego

Wybór nagrobka to w życiu każdego człowieka bardzo trudny moment. Wiąże się ze stratą kogoś bliskiego. W naszej kulturze jest to istotny element i symbol oddania czci osobie zmarłej. Dlatego klienci wybierając nagrobek dla bliskiej osoby, kierują się sercem i skupiają się na kwestiach wizualnych, często zapominając o sprawach finansowych czy właściwościach kamienia.

Dlatego należy podkreślić, że najlepszym kamieniem naturalnym nadającym się do produkcji nagrobków jest granit. Jest odporny na działanie czynników zewnętrznych i temperatury a przy tym czyszczenie nie wymaga dużego wysiłku. Dostępny jest też w wielu wariantach kolorystycznych. Polacy bardzo często na nagrobki wybierają marmur ze względu na elegancki wygląd. Jednak jest to kamień bardzo kapryśny. Może ulec uszkodzeniu podczas mrozu. Podobnie jest z piaskowcem, który, aby wyglądał pięknie, wymaga intensywnej pielęgnacji i odpowiednich impregnatów.

Czym kierować się przy wyborze nagrobka

Wybór kamienia na nagrobek powinien być przemyślany i przedyskutowany z kamieniarzem. Dlatego podczas wyboru firmy, która zajmie się realizacją zamówienia, warto wybierać takie zakłady, które cenią wysoką jakość wykonania i obsługę klienta na najwyższym poziomie. Profesjonalny zakład kamieniarski omówi wszelkie wątpliwe kwestie z klientem i zaproponuje rozwiązania najkorzystniejsze dla niego. Przy tym nie będzie kierował się tylko chęcią zarobku.

Przy wyborze kamienia naturalnego warto sięgnąć po opinię doświadczonych kamieniarzy na przykład z firmy Zako, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie, bardzo dobrze wyposażony park maszynowy oraz starają się na każdym etapie realizacji zamówienia spełnić oczekiwania klienta.