Co musisz wiedzieć o likwidacji szkody gotówkowej i bezgotówkowej?

Każdemu z nas może się trafić kolizja drogowa czy stłuczka z naszej bądź nie naszej winy. Zdarzenie to posiada jednak swoje konsekwencje. Wszelkie wgniecenia czy ubytki pojazdu należy naprawić. Jednak w tej kwestii może nam pomóc ubezpieczyciel. W jaki sposób? Tego dowiesz się czytając poniższy artykuł!

Likwidacja szkody gotówkowa czy może bezgotówkowa?

Likwidacja szkody bezgotówkowa to rozwiązanie, w którym właściciel samochodu nie ma udziału w likwidacji uszkodzeń pojazdu. W takim wypadku wszystkim zajmuje się towarzystwo ubezpieczeniowe. Poszkodowany nie otrzymuje żadnych pieniędzy. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie dla przedsiębiorców czy zapracowanych właścicieli samochodów. Jest to również najczęściej wybierany wariant przez kierowców, którzy posiadają stosunkowo nowe auta.

Przeczytaj także: Ile masz czasu na zgłoszenie szkody z OC sprawcy?

Które rozwiązanie lepiej wybrać?

W przypadku likwidacji szkody w naszym samochodzie należy podejść do decyzji bardzo rozważnie. Wariant gotówkowy zapewnia oględziny rzeczoznawcy, jego ocena i wykonanie kosztorysu wszystkich powstałych szkód. Zaletą tego rozwiązania jest szybki termin likwidacji szkody. Istnieje również minus, a mianowicie sposób naliczania kwot przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Każdy ubezpieczyciel ma swoją technikę wyliczania wartości.

Na pytanie “Który wariant jest lepszy – gotówkowy czy bezgotówkowy?” nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od oczekiwań poszkodowanego kierowcy. Jeżeli tylko chce to może on sam zorganizować naprawy samochodu. W takiej sytuacji lepiej spisze się wariant gotówkowy. Jeśli jednak woli mieć naprawiony pojazd przez kogoś innego, to wtedy powinien wybrać opcję bezgotówkową.

Co robić, kiedy wydaje Ci się, że ubezpieczyciel wycenił szkodę za mało?

Jeżeli uznasz, że wartość poniesionych przez Ciebie szkód jest zaniżona to możesz skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Ubezpieczyciel może wziąć pod uwagę Twoje wątpliwości, a Ty możesz zatrudnić niezależnego rzeczoznawcę.

Odbiór samochodu z warsztatu po likwidacji szkody

Zarówno bezgotówkowa jak i gotówkowa likwidacja szkody ma swoje plusy i minusy. Istnieje jednak kilka podstawowych elementów, którym powinien się przyjrzeć każdy właściciel samochodu. Należy pamiętać, aby podczas odbioru pojazdu z warsztatu sprawdzić, czy wszystkie naprawy zostały poprawnie wykonane. Oczywiście nie wszystko można od razu dostrzec. Warto jednak sprawdzić pojazd w takim stopniu, na jaki pozwala nam nasza wiedza o pojeździe i jego budowie.

Przychód w bezgotówkowym rozliczeniu szkody

Przeważnie w ramach likwidacji szkody bezgotówkowej i gotówkowej pojawia się kwestia przychodu. Naprawa bezgotówkowa dla wielu osób nie jest zrozumiała. O przychodzie można mówić tylko w sytuacji, kiedy właściciel pojazdu otrzyma rekompensatę ze strony ubezpieczyciela. Jeżeli umowa określa towarzystwo ubezpieczeniowe jako stronę ponoszącą koszty naprawy, to właściciel nie otrzyma żadnych pieniędzy na swoje konto. W związku z tym nie można mówić o przychodzie.

Opracowanie artykułu: Grupa Kocpol – profesjonalny serwis blacharsko-lakierniczy w Krakowie. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.