Jaki materac kupić w Krakowie?

Kraków to cudowne miasto, w którym po prostu chce się żyć. Wprawdzie ma swoje wady i zdarza się, że zimową porą jest cały zadymiony, niemniej jednak całkiem spora grupa Polaków decyduje się na mieszkanie w tym mieście. Jeśli Ty również masz swoje miejsce w Krakowie to w tym artykule podpowiemy jak je wyposażyć, a dokładniej jaki materac kupić, aby dobrze się wysypiać.

Miękki czy twardy?

Powszechnie uważa się, że miękki materac jest najlepszy do spania. Skoro jest miękki to powinien być również wygodny. Niestety, to twierdzenie nie ma nic wspólnego z prawdą. Zbyt miękki materac nie gwarantuje dobrze przespanej nocy, za to zapewnia bóle mięśni i skurcze. W takim razie, skoro materac nie powinien być zbyt miękki to pewnie lepszym wyborem będzie twardy model? Często można usłyszeć, że najzdrowsze jest spanie na twardym np. na podłodze czy na materacach z włókna kokosowego. Niestety twarde powierzchnie do spania nie są gwarancją zdrowia i wysypiania się. Ciężar ciała leżącego na zbyt twardym podłożu ogranicza przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, co prowadzi do niedokrwienia poszczególnych części ciała. Aby temu zapobiec organizm dąży do częstej zmiany pozycji, a całonocne wiercenie się nie sprzyja wypoczynkowi i regeneracji.

Jaki zatem powinien być dobry materac?

Materac powinien być dopasowany do Twoich aktualnych potrzeb. Nie powinien być ani za miękki ani za twardy. Jeśli wybierasz się na zakupy do sklepu z materacami przetestuj wybrany przez siebie model. Możesz to zrobić stosując test dłoni. Połóż się wygodnie na materacu i włóż dłoń pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeśli napotkasz duży opór – materac jest zbyt miękki, jeśli dłoń wejdzie bez problemu – materac jest dla Ciebie zbyt twardy. Jeśli natomiast opór będzie niewielki – materac jest idealny dla Ciebie.

Test dłoni sprawdza się wyłącznie w sklepach stacjonarnych. A co jeśli chcesz skorzystać z nowoczesnych technologii i kupić materac przez Internet np. na stronie Kraków materace? W takim wypadku musisz wykorzystać podpowiedzi producenta znajdujące się na metce. Każdy materac ma w swoim opisie uniwersalny symbol twardości, dzięki niemu możesz stwierdzić, czy model, który Ci się spodobał będzie odpowiedni. Symbolem H1 oznaczone są materace miękkie dla dzieci, młodzieży np. Hilding Funky i osób nieprzekraczających 60 kg wagi. Osoby ważące 60-80 kg powinny wybrać materac średnio miękki oznaczony symbolem H2. Jeśli Twoja waga mieści się w widełkach 80-100 kg wybierz materac oznaczony symbolem H3. Materace H4 są materacami twardymi przeznaczonymi dla osób o wadze powyżej 100 kg.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Twardość to jedna z najważniejszych cech, które trzeba brać pod uwagę wybierając materac dla siebie, ale nie jedyna. Aby Twój sen był dobry i zdrowy musisz zwrócić jeszcze uwagą na kilka szczegółów. Przede wszystkim dobrze wymierz materac. Jeśli zależy Ci na dobrej jakości produkcie nie wybieraj materaca cieńszego niż 12 cm. Pamiętaj też, aby kupując materac dopasować go do ramy łóżka. Niestety zdarza się, że nowy materac nie mieści się w starym łóżku i konieczna jest wymiana zakupionego towaru. Jeśli wymieniasz zarówno materac jak i łóżko pamiętaj, aby zwrócić uwagę na szerokość materaca. Jeżeli kupujesz materac wyłącznie dla siebie nie powinien być on węższy niż 70 cm, a jeśli będziecie spać na nim we dwoje to materac nie powinien być węższy niż 140 cm. Jak można się domyślić im materac szerszy tym wygodniejszy. Jeśli natomiast chodzi o długość to eksperci z Łódź materace zalecają kupowanie materaca co najmniej 20 cm dłuższego niż wzrost najwyższego użytkownika.

W sklepach dostępnych jest wiele bardzo różnych modeli materacy. Zanim jednak wybierzesz coś dla siebie pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić wybierany przez siebie model. Jeśli decydujesz się na zakup w sklepie stacjonarnym – zastosuj test dłoni. Jeśli dokonujesz zakupu przez Internet – przeczytaj dokładnie opis materaca, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się ze sprzedawcą, który odpowie na każde pytanie.