Rośliny we wnętrzach – wady i zalety

Rośliny w aranżacji wnętrz wywołują zazwyczaj dwojaką reakcję. Można je albo uwielbiać i nie wyobrażać sobie życia bez nich, albo uważać za niepotrzebny i szkodliwy element wystroju. Jak jest naprawdę? Jakie są wady i zalety posiadania roślin w mieszkaniu? Sprawdzamy.

Zalety roślin we wnętrzach

Zwolennicy posiadania dużej liczby roślin i kwiatów w mieszkaniu bardzo często wskazują, że mają one działanie terapeutyczne. Oczyszczają powietrze z toksyn, produkują tlen i zmniejszają ilość alergenów w pomieszczeniu. Zieleń jest szczególnie istotna we wnętrzach, gdzie znajduje się duża liczba urządzeń elektromagnetycznych. Łatwiej się oddycha, mogą zniknąć nieprzyjemne dolegliwości takie, jak migreny czy bóle oczu. Spowodowane jest to także samym kolorem roślin. Zielony ma działanie uspokajające i relaksujące, pomaga w powrocie do zdrowia. Dlatego też w wielu kurortach i uzdrowiskach rośliny są obowiązkowym elementem wystroju. Co ciekawe – ich obecność może zwiększyć szansę na sprzedanie nieruchomości.

Na potwierdzenie wystarczy zobaczyć mieszkania na sprzedaż w Swoszowicach – jednym z najbardziej znanych kurortów uzdrowiskowych w Krakowie. Widok roślinności wpływa pozytywnie na odbiór całej nieruchomości, dodaje jej przytulności i rodzinnego klimatu.

Rośliny w aranżacji wnętrz

Roślinność bardzo dobrze zapełnia puste przestrzenie we wnętrzach. Może zdobić ściany, parapety, okna. Rozwiązań jest całe mnóstwo. Nawet w aranżacjach nowoczesnych i minimalistycznych, gdzie dodatki są zbędne i szkodliwe, rośliny wiecznie zielone świetnie wpiszą się w otoczenie. Dodadzą wnętrzu ciepła i uroku, złagodzą odbiór chłodnych barw, zakryją kanciaste zakończenia elementów wyposażenia. Mogą znaleźć się w każdym pomieszczeniu, bez wyjątku – nawet w łazience czy kuchni. Musimy jednak pamiętać o wyborze odpowiednich gatunków, które są przystosowane do trudnych warunków atmosferycznych.

Rośliny a zdrowy sen

Rośliny wpływają korzystnie także na osoby cierpiące na bezsenność czy kłopoty z zasypianiem. Umieszczając kilka doniczek w sypialni, zapewnimy sobie stały dopływ świeżego tlenu, który wpływa pozytywnie na mózg i jego zdolność do odpoczynku i regeneracji. Wybierajmy rośliny, które produkują tlen nocą takie, jak:

  • aloes drzewiasty,
  • grudnik,
  • wężownica,
  • storczyki.

Bez wątpienia noce staną się przyjemniejsze i bardziej relaksujące.

Rośliny we wnętrzach – czy mają wady?

Wydawałoby się, że kwiaty w aranżacji wnętrz nie mają żadnych wad. Trzeba jednak powiedzieć otwarcie, że każda roślina wymaga nawożenia, pielęgnacji, podlewania. Liście trzeba regularnie odkurzać, myć i często także nabłyszczać. To dość czasochłonne i pracochłonne zabiegi, na które nie zawsze możemy mieć czas. Mamy także złą informację dla posiadaczy zwierząt i rodziców małych dzieci. Niektóre rośliny mogą być niezwykle szkodliwe i powodują otrucie. Należą do nich:

  • oleander,
  • bieluń,
  • psianka,
  • bluszcz pospolity,
  • azalia.

Lista jest dość długa. Przed zakupem rośliny do domu warto upewnić się, że jej obecność nie wpłynie negatywnie na żadnego z domowników. Rośliny we wnętrzach z pewnością mają więcej zalet niż wad. Jeśli to tylko możliwe, warto postawić kilka doniczek w mieszkaniu. Pozytywny efekt odczujemy niemal natychmiast.