Poszukiwanie idealnej nieruchomości – od czego zacząć?

Wybór idealnej nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji zakupowych w naszym życiu. Błędne decyzje mogą nas sporo kosztować, dlatego kupując mieszkanie warto dokładnie określić swoje oczekiwania i potrzeby. Jak nie zgubić się w gąszczu ofert i znaleźć idealne mieszkanie? Podpowiadamy!

Przyjrzyj się swojej sytuacji życiowej

Poszukiwania idealnej nieruchomości powinniśmy zacząć od przyjrzenia się… sobie i swojemu portfelowi! Przede wszystkim weźmy pod uwagę to, jak dużą mamy rodzinę i ile osób będzie z nami mieszkać. Uwzględnijmy szerszą perspektywę, czyli plany nasze i naszych najbliższych na kilka nadchodzących lat. Czy mamy w planach powiększenie rodziny? A może w najbliższym czasie nasze dzieci wyprowadzą się na studia? Zdecyduj także, czy wolisz dom, czy mieszkanie. Odpowiedź na te pytania pomoże nam stwierdzić, jaki metraż jest nam realnie potrzebny i ile pokoi powinna mieć nasza wymarzona nieruchomość.

Skoro wiesz już, jaka wielkość mieszkania lub domu Cię interesuje, przyjrzyj się stanowi swojego portfela. To od niego będzie bowiem w dużej mierze zależało, jaką ostatecznie decyzję podejmiesz i gdzie będziesz mógł osiąść. Czy stać Cię na zakup za gotówkę? Czy będziesz musiał wspomagać się kredytem hipotecznym? Określ maksymalny pułap wydatków, jakie jesteś w stanie ponieść, pamiętając, że cena nieruchomości to niejedyny wydatek – musisz uwzględnić koszty remontu, ewentualnego podatku, często także cenę miejsca postojowego i komórki lokatorskiej.

Sprawdź ceny na lokalnym rynku nieruchomości

Dzięki Internetowi z łatwością sprawdzisz średnie ceny metra kwadratowego w interesującym Cię obszarze. Warto pamiętać o tym, że im większe nieruchomości, tym ceny za metr będą niższe. Dla przykładu, kawalerki na sprzedaż w Prądniku Białym będą miały wyższą cenę metra kwadratowego niż 4-5 pokojowe domy w tej samej lokalizacji.

Gdy już ustalimy, które obszary są w naszym zasięgu finansowym, dokonajmy wstępnej ich selekcji. Odrzućmy miejsca, których odległość od naszej pracy jest zbyt duża (weźmy tu pod przede wszystkim czas dojazdu w godzinach szczytu). Powinniśmy także pojechać na miejsce i rozejrzeć się po okolicy – przedstawione wizualizacje mogą nie pokazywać wszystkiego, np. umiejscowienia blisko ruchliwej ulicy.

Zasięgnij języka i sprawdź dokumentację

Wytypowałeś już nieruchomość, w której chciałbyś zamieszkać? Sprawdź opinie okolicznych mieszkańców. W Internecie dużą popularnością cieszą się fora i grupy dla mieszkańców konkretnych osiedli. Będziesz miał możliwość zobaczyć, z jakimi problemami borykają się mieszkańcy. Jeśli inwestycja, w której chcesz w przyszłości zamieszkać, jest jeszcze w budowie, możesz sprawdzić solidność dewelopera weryfikując jego poprzednie projekty. Warto też dokładnie wczytać się w Księgę Wieczystą nieruchomości, a zwłaszcza dział dotyczący obecnych właścicieli – pozwoli to na zaoszczędzenie wielu problemów w przyszłości.

Wybór idealnego mieszkania czy domu nie jest sprawą prostą. Jeśli nie jesteś pewien, jaka nieruchomość będzie dla Ciebie najlepsza, możesz powierzyć jej wyszukanie profesjonalnemu agentowi nieruchomości. Jego znajomość rynku pomoże Ci podjąć właściwą decyzję.