inteligentny dom

Nowoczesne ogrzewanie domu – które wybrać?

Początek sezonu grzewczego zdecydowanie za nami. Co roku na rynku pojawiają się kolejne rozwiązania pozwalające jeszcze skuteczniej i oszczędniej zapewnić ciepło w naszym domu. Które z nich wybrać? Podpowiadamy.

Ogrzewanie podłogowe

Najbardziej popularnym w ostatnich latach systemem ocieplania domu w Polsce jest ogrzewanie podłogowe. Takie rozwiązanie zdecydowanie efektywniej przekazuje ciepło po wszystkich pomieszczeniach domu, niż podstawowe grzejniki. Na jakiej zasadzie działa? Temperatura podłogi jest znacznie niższa od temperatury grzejnika, dlatego przekazuje ciepło całą swoją powierzchnią.

Na rynku występują trzy typy takiego ogrzewania – bardziej znane elektryczne i wodne oraz nieco mniej ogrzewanie ścienne. Działa ono na podobnej zasadzie co podłogowe, jednak instalacja znajduje się w ścianach.

Pompa ciepła

Pompa ciepła cieszy się równie dużym zainteresowaniem. Łączona jest często z ogrzewaniem podłogowym, dla wzmocnienia efektywności obu sprzętów. W przypadku pompy system ogrzewa pomieszczenia a chłodne powietrze oddaje do przepompowanej wody lub podłoża. Warto zaznaczyć, że im niższa temperatura wody w glebie, tym większa efektywność pompy ciepła.

Inteligentny termostat

W wielu domach na sprzedaż w Krakowie cyfrowe termostaty są już standardem. Niewiele osób jednak wie, że na rynku pojawiły się niedawno inteligentne termostaty, które cechuje możliwość zdalnej zmiany temperatury – nie musimy przebywać na terenie posesji, na której znajduje się dom. Wszystko dzieje się za pomocą aplikacji mobilnej, którą każdy może wgrać na swojego smartfona. Ta opcja sprawdzi się w szczególności w sytuacji, gdy wychodzimy z domu do pracy i nie chcemy zostawiać włączonego ogrzewania. Za to po powrocie do niego zależy nam na temperaturze, w jakiej go opuszczaliśmy. W tym przypadku zatem technologia idzie w parze z ekologią.

Kocioł kondensacyjny

Jeżeli zdecydowaliśmy się na ogrzewanie gazowe, dobrze jest zainstalować kocioł kondensacyjny. Jest to droższa wersja od kotła tradycyjnego, ale nie zużywa tyle paliwa oraz generuje więcej ciepła. W perspektywie czasu odczujemy korzyści finansowe takiej inwestycji. Obecnie tego rodzaju kotły przynoszą o kilkanaście procent więcej wydajności, niż ich konkurencja.

Panele grzewcze

Panele grzewcze pozwalają na regulację temperatury poprzez wykorzystanie podczerwieni. Panele emitują fale elektromagnetyczne, które pochłaniane są przez ściany oraz przedmioty znajdujące się w danym pomieszczeniu. To właśnie one stając się emitentem ciepłą wpływają na wzrost temperatury w naszym domu.

Ogrzewanie lodem

Ogrzewanie lodem mimo kontrowersyjnej nazwy, nie wymaga od nas budowy kosztownej instalacji podziemnej. Minusem rozwiązania jest to, że wymagają znacznie większej mocy, niż reszta instalacji. Ta technologia nie jest zbyt popularna w Polsce, lecz szczyci się sporym zainteresowaniem np. w Niemczech czy Austrii.

Opracowanie GetHome.pl