Kraków – miasto studentów

Tradycje studenckie Krakowa sięgają czasów średniowiecza, kiedy to w grodzie Kraka powstał pierwszy w Polsce, a przy tym jeden z najstarszych w tym regionie Europy, uniwersytet. Od 1364 roku po dziś dzień widok żaków w Małopolsce jest powszechny. I nic w tym dziwnego, ponieważ obecnie Kraków jest drugim co do wielkości (po Warszawie) ośrodkiem akademickim w Polsce. Co przyciąga żaków do tego miasta?

Szeroka oferta edukacyjna

Jedną z największych zalet Krakowa jest szeroka oferta edukacyjna. Studenci mogą zdobywać wykształcenie na uczelniach publicznych i prywatnych. W sumie gród Kraka pochwalić może się 23 szkołami wyższymi, kształcącymi na niemal 400 różnych kierunkach studiów – w tym również tych bardzo nietypowych i niszowych. Do najpopularniejszych uczelni zalicza się Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Rolniczy, Akademia Górniczo-Hutnicza, AWF, ASP, Akademia Muzyczna. Dużym zainteresowaniem cieszą się też studia prywatne na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Akademii Ignatianum czy Wyższej Szkole Zarządzania bankowości. Jak wskazują dane Urzędu Statystycznego w Krakowie, w mieście w roku akademickim 2018-2019 wykształcenie pobierało ponad 200 tys. studentów.

Szeroka baza mieszkaniowa

Studenci cenią również Kraków za różnorodność oferty mieszkaniowej, która jest im proponowana. W czasie studiów w Krakowie żacy zamieszkać mogą zarówno w akademikach, jak i w wynajmowanych mieszkaniach. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest również zakup własnego mieszkania. Na to rozwiązanie decydują się przede wszystkim żacy, którzy ze stolicą Małopolski chcą się związać na dłużej. Wśród takich osób największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe w Krakowie na sprzedaż. Taki metraż pozwala na podnajęcie jednego pokoju na czas edukacji, aby uzupełnić studencki budżet. Pod względem lokalizacji studenci najczęściej wybierają dzielnice Krowodrza, Prądnik Biały, Bronowice. Popularny jest też Ruczaj, który oferuje stosunkowo tanie mieszkania i bliskość kampusu UJ. Jednakże dzięki stosunkowo niewielkim odległościom i braku rozłożystości miasta nawet z najdalszych jego końców można szybko i sprawnie dojechać na zajęcia. Pomaga w tym dobrze działająca komunikacja zbiorowa. Żacy korzystać mogą zarówno z autobusów, jak i z tramwajów – będących głównym środkiem lokomocji w Krakowie.

Szeroka oferta kulturalna i rozrywkowa

Kraków to miasto, w którym nie tylko można zdobyć wszechstronne wykształcenie wyższe, ale i dobrze się bawić w czasie studiów. Na żaków czekają tu setki mniejszych i większych imprez kulturalnych. Ciekawe wydarzenia odbywają się niemal codziennie i są niezwykle różnorodne. Wśród tych najpopularniejszych wymienić można chociażby Festiwal Kultury Żydowskiej, Międzynarodowy Festiwal Jazzowy, Krakowski Festiwal Filmowy. Dużym zainteresowaniem cieszą się również Krakowskie Noce np. Muzeów, Teatrów, Muzyki, Cracovia Sacra, Poezji. Na miłośników dobrej zabawy i nocnego życia czekają liczne kluby taneczne, restauracje, puby, kawiarnie. W studenckim budżecie zjeść można natomiast w wielu barach mlecznych czy stołówkach studenckich.

Kraków to miasto historii, kultury i zabawy. Stolica Małopolski jawi się więc młodym ludziom jako idealne miasto do zdobywania wyższego wykształcenia. Okazuje się, że oczekiwania większości studentów zostają spełnione. Wielu żaków po zakończeniu studiów decyduje się zostać w Krakowie i z miastem wiąże swoją zawodową oraz prywatną przyszłość.