Drony od podstaw – wszystko, co musisz wiedzieć!

Popularność dronów wrasta, a wraz z rozwojem technologii powstają amatorskie małe urządzenia, którymi mogą bawić się nawet dzieci oraz skomplikowane, specjalistyczne maszyny dla profesjonalistów. Co łączy je wszystkie? Czym są drony, jak działają i gdzie możemy je wykorzystać? Przekonajmy się.

Czym są drony?

Dron to maszyna latająca będąca bezzałogowym statkiem powietrznym oparta na technologii o tej samej nazwie – UAV (skrót ten moglibyśmy rozwinąć jako unnamed aerial vehicle). Można sterować nią zdalnie lub pozwolić jej na samodzielny lot, na przykład w celu powrotu do wyznaczonego miejsca. Pierwotnie były urządzeniami wykorzystywanymi wyłącznie przez wojsko. Obecnie ich odbiorcy to ludzie pragnący technologicznej rozrywki lub profesjonaliści świadczący usługi przy pomocy dronów.

Jak działają drony?

Podstawową funkcją każdego drona jest oczywiście latanie. Może on poruszać się w górę, w dół i w każdym innym kierunku, a generowane jest to szybkością obracania się wbudowanych wirników. Trajektoria ruchu zależna jest od tego, ile i które wirniki działają szybciej. Modele różnią się od siebie liczbą tych elementów i ich budową. Najbezpieczniejsze to te, które mają więcej wirników zrobionych z włókna węglowego gwarantującego lepszą stabilność.

Drugim ważnym elementem w budowie drona jest kamera, dzięki której możemy monitorować przestrzeń powietrzną. Aby obraz nie był rozmazany, jej położenie musi być odpowiednie, a sama kamera zabezpieczona – wtedy następuje tak zwana kompensacja ruchów. Nieporuszony obraz z drona z reguły gwarantuje gimbal, czyli swego rodzaju statyw. Jeśli chodzi o materiały, najbardziej zaawansowane modele zbudowane są lekkich z materiałów kompozytowych. Pozwalają one na wykonywanie lepszych manewrów ze względu na mniejszą masę drona.

Jakie ulepszenia może mieć dron?

Rynek dronów jest obecnie tak duży, że można wybrać potrzebny model w zależności od tego, do czego będziemy stosować maszynę. Poza podstawowymi parametrami warto zwracać również uwagę na funkcjonalności, które mogą ułatwić nam pracę (lub zagwarantować lepszą zabawę). Jakie dodatkowe funkcje oferują najnowsze modele?

  • GPS – w dzisiejszych czasach niemalże każdy dron wyposażony jest w tę opcję, niemniej, warto o niej wspomnieć, gdyż to właśnie dzięki GPS-owi maszyna będzie mogła odnaleźć drogę do miejsca, które jej wyznaczymy i wykonać automatyczny lot.|
  • Sterowanie gestami – to bajer dronów z wyższej półki polegający na możliwości sterowania nimi za pomocą na przykład ruchu dłoni. Rozwiązanie przydaje się, gdy chcemy “magicznie” przemieścić dron, zrobić sobie zdjęcie lub uruchomić tryb śledzenia. Ta funkcjonalność działa jednak zazwyczaj tylko wtedy, gdy dron znajduje się blisko, a jego przednia część jest skierowana na nas.
  • Headless – funkcja będąca zbawieniem dla początkujących. Bez użycia tego trybu joystick do kierowania działa “naturalnie” tylko wtedy, gdy przód drona jest zwrócony zgodnie z kierunkiem ruchu. Innymi słowy, lewy przycisk pokieruje urządzenie w lewo, a prawy w prawo wyłącznie, gdy wystartujemy nim w taki sposób, że jego przód, inaczej głowa będzie zwrócony do nas tyłem. W przeciwnym wypadku, gdy na starcie pomylimy przód z tyłem i zaczniemy lecieć “tyłem do przodu”, lewy przycisk pilota wymusi zwrot w prawo, a prawy w lewo. Kiedy dopiero zaczynamy przygodę z lataniem, może być to kłopotliwe. Opcja headless sprawia, że niezależnie od tego, w którą stronę zwrócony będzie przód drona, joystick będzie działał “naturalnie”.

Kiedy przyda się usługa dronem?

Dzięki rozwojowi dronowej technologii, nie musimy kupować drona na własność, gdy potrzebujemy go do czegoś zastosować. Możemy skorzystać z usług firm zrzeszających profesjonalnych operatorów, którzy wykonają powietrzne zdjęcia i filmy za nas. Jak znaleźć takie firmy? Wystarczy wyszukać w Internecie frazę zawierającą lokalizację, która nas interesuje lub skorzystać z poleceń znajomych. Małopolanie wśród wyników wyszukiwań usługi dronem Kraków znajdą firmę Navidron. Weźmy ją pod lupę i dowiedzmy się, w jakich sytuacjach jej specjaliści nas wyręczą.

  • Po pierwsze ślub, wesele lub inna uroczystość. Najpiękniejsze pamiątki z ważnych dla nas dni, to te, które zostają z nami na zawsze. Tak jest w przypadku zdjęć ze ślubu. Te wykonane z lotu ptaka będą doskonałym dopełnieniem pracy tradycyjnego fotografa. Podobnie jest w przypadku filmów z drona. Przebitki z wysokości będą świetnie współgrały z klasycznym klipem.
  • Po drugie imprezy plenerowe. Reportaż z dużych eventów lub transmisja live na telebimach to nie problem dla firm zajmujących się takimi usługami.
  • Po trzecie nieruchomości. W tej dziedzinie usługi dronem szczególnie się przydadzą, gdyż dzięki nim będzie można przedstawić działkę czy budynek z oryginalnej perspektywy. Zdjęcia z lotu ptaka przyciągną klientów. Dron może także pomóc kontrolować pracę na budowie, tworzyć reportaż z inwestycji, być narzędziem do inspekcji budowlanych lub do działań geodezyjnych.

Dron przyda się także w innych okolicznościach, jakich? Sprawdźcie usługi dronem w Krakowie firmy Navidron i przekonajcie się sami!